Białaczka (FELV)

Białaczka kotów jest zakaźną wirusową chorobą kotów. Wywołuje ją retrowirus FeLV (feline leukemia virus), który jest wrażliwy na czynniki środowiska zewnętrznego, takie jak światło, temperatura oraz środki dezynfekcyjne. Bardzo zmienny obraz białaczki kotów może być jeszcze wikłany zakażeniami wtórnymi.

Wirusy z tej rodziny odpowiedzialne są za AIDS u ludzi i FIV u kotów. Rozprzestrzeniają się głównie w moczu, kale oraz ślinie.



Skutkiem działania FeLV jest obniżenie odporności, u chorych kotów wzrasta skłonność do zapadania na wielorakie infekcje. Można obserwować zapalenia układu oddechowego, przewodu pokarmowego, dziąseł, ropnie i stany zapalne skóry, zapalenia układu moczowego i inne. Wspólną ich cechą jest skłonność do częstych nawrotów. Mogą występować objawy neurologiczne, często obserwuje się zamieranie płodów, poronienia.

Do rozpoznawania białaczki kotów stosuje się test ELISA.



Przyczyny



Do zarażenia dochodzi często podczas walk kotów (w przypadku ran kąsanych ślina nosiciela, a wraz z nią wirus - wnika do organizmu drugiego kota). Możliwe jest zakażenie za pośrednictwem wspólnie używanych misek lub poideł. Do zakażenia może też dojść w życiu płodowym.



Objawy białaczki



Możliwe wymioty, biegunka, apatia, zaburzenia oddechowe (czasem kot dusi się - w takich przypadkach jak najszybciej należy pojechać do weterynarza i podłączyć go pod tlen). Białaczka niszczy cały organizm i jest chorobą właściwie nieuleczalną. Nawet szczepionka nie daje 100% zabezpieczenia!



Kto miał/ma kota, który był zarażony wirusem białaczki nigdy nie zapomni tego strasznego widoku!