ZAKAŹNE KOCIE ZAPALENIE OTRZEWNEJ (FIP)

Choroba ta wywoływana jest przez wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów z rodziny koronawirusów (Feline Infectious Peritonitis Virus) (FIPV).



Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (ZZOK) (łac. Peritonitis infectiosa felinum; ang. Feline infectious peritonitis - FIP) - to postępująca, wyniszczająca, śmiertelna, wirusowa choroba kotów.

Jeśli kot jest zarażony również wirusem białaczki lub wirusem niedoboru immunologicznego, dochodzi do szybkiego namnożenia wirusa ZZOKw makrofagach i przedostania się wirusa do krwi, gdzie ponownie ulega intensywnej replikacji doprowadzając do wiremii. Następnie dochodzi do zakażenia ogólnego.



Przyczyny



Szerzeniu się choroby sprzyjają współistniejące choroby, stres, ale główne znaczenie ma zakażenie wirusem niedoboru immunologicznego kotów albo wirusem białaczki kotów. Do zakażenia dochodzi po spożyciu przez kota odchodów od osobnika zakażonego, a także przez krew w czasie walk kotów.



Objawy



Istnieją dwie formy tej choroby: wysiękowa (mokra) - rozwija się przy niskim poziomie odporności i postać bezwysiękowa (sucha). Postać wysiękowa występuje częściej (60-70% wszystkich przypadków), a jej przebieg jest bardziej gwałtowny. W przypadku postaci wysiękowej głównym objawem jest gromadzenie się płynu w jamach klatki piersiowej i brzucha (wodobrzusze), co może spowodować bardzo duże trudności w oddychaniu. Innymi objawami są: żółtaczka, brak apetytu, chudnięcie, biegunka, możliwa jest też gorączka.



Postać bezwysiękowa także będzie objawiać się spadkiem apetytu, gorączką, żółtaczką, ale nie będzie gromadzenia się płynu w jamie brzusznej i piersiowej. Typowe objawy występują ze strony oczu oraz układu nerwowego (zaburzenia równowagi, porażenia, oczopląs, utrata wzroku, wypadanie trzeciej powieki).