Zespół nabytego niedoboru immunologicznego (FIV)

Jest to koci odpowiednik występującego u ludzi wirusa HIV. Dla ludzi zupełnie niegroźny.

Największa ilość wirusa znajduje się w kociej ślinie oraz już mniej - w wydzielinach płciowych. A najczęstszym sposobem zarażenia jest wtargnięcie wirusa przez rany zadane w czasie walk kocurów - dlatego to właśnie one najczęściej padają ofiarą tej choroby.

Moment zakażenia najczęściej mija bezobjawowo, może się najwyżej zdarzyć kilkudniowa, lekka biegunka lub osłabienie.



Objawy choroby:



Objawy atakującego wirusa FIV są zróżnicowane. Wirus osłabia układ odpornościowy.

Na skutek tego ten nie może się bronić przed najzwyklejszymi infekcjami: lekkie przeziębienie czy ranka na łapie mogą być przyczyna bezpośrednią lub pośrednią śmierci bo kot nie obroni się przed nawet małą ilością drobnoustrojów. Oczywiście ta bezbronność jest zależna od zaawansowania choroby i stanu kota.

Objawy są zależne od tego który organ jest akurat atakowany lub uszkodzony. Na początku pojawia się ogólne osłabienie, chudnięcie, infekcje dziąseł. Później może wystąpić biegunka, uporczywy kaszel, ciężki oddech, zaburzenia neurologiczne (przy zaatakowaniu układu nerwowego).



Niestety nie ma jeszcze ogólnodostepnych szczepionek na tą chorobę - te co są, tak naprawdę są dopiero testowane i nie ma żadnych dowodów na to że są skuteczne.